Síkban polarizált hullámok szuperpozíciója 2.

Ha két, egymásra merõleges síkban polarizált hullám nem azonos fázisban találkozik, akkor a két hullám szuperpozíciójaként elõálló hullám már nem lesz síkban polarizált.

Az alábbi animáció azt mutatja be, mi történik, ha két, egymásra merõleges síkban polarizált, azonos amplitúdójú (amplitúdó=maximális kitérés) és azonos rezgésszámú, ám egymáshoz képest 90 fokos fáziskülönbséggel találkozó hullámot adunk össze. A 90 fokos fáziskülönbség azt jelenti, hogy amikor az egyik hullám éppen a maximumán van, akkor a másik hullám éppen a nulla ponton halad át. Az összeadódó komponenseket piros, ill. zöld színnel jelöltük, a szuperpozíció eredményeként kapott hullámot világoskékkel.

3D animacio

A metszõsíkot szembõl nézve az alábbi kép tárul elénk:

2D animacio

(Vigyázat! A két animáció nem szinkronban mozog!)

Amint látható, az összeadás eredménye egy olyan elektromágneses hullám, amelynek térerõsségvektora a tér bármely, a fénysugár vonalában lévõ, rögzített pontjában egy kör mentén körbe-körbe forog, miközben nagysága nem változik. Az ilyen hullámot nevezzük cirkulárisan polarizált hullámnak. Mint a térbeli ábráról látható, a cirkulárisan poláros hullám térben egy csavarvonallal szemléltethetõ, a hullám nem szinuszfüggvényként, hanem csavarvonalat leíró függvényként halad a terjedés irányába.

Az itt látható képen a térerõsségvektor a terjedés irányából nézve az óramutató járásával megegyezõ irányban forog.

[Elõzõ]              [Következõ]